Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie?

Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie?

Grupa V – Motylki 

Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie? Ta wiedza przyda się nam każdego dnia.

Nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym. Dorośli powinni dokładać wszelkich starań, aby szacunek do środowiska był dla dziecka czymś zupełnie naturalnym i przyjemnym. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Właśnie dlatego naukę życia w zgodzie z naturą najlepiej rozpocząć od siebie. Jeśli mama i tata właściwie się odżywiają, nie eksploatują w dużym stopniu urządzeń elektronicznych, aktywnie spędzają czas na zewnątrz, istnieje duża szansa, że najmłodsi będą powielali te schematy.

Nie marnujmy  zatem żywności, wody, energii, segregujmy śmieci, dbajmy o naturę i własną kondycję.

W jaki sposób się to robić?  Kilka cennych wskazówek!

Sposoby na naukę ekonawyków w domu:

  • Gaście światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma.
  • Wyłączajcie z prądu urządzenia, z których nikt nie korzysta.
  • Razem segregujcie śmieci i umieszczajcie je w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach. Przed wyrzuceniem opakowań z kartonu lub plastiku pamiętajcie o ich zgnieceniu i oderwaniu etykiet.
  • Zabierajcie na zakupy torby wielokrotnego użytku.
  • Podczas mycia zębów, rąk czy twarzy zawsze zakręcajcie kran i sprawdźcie, czy nie kapie z niego woda.
  • Wspólnie rysujecie lub piszecie? Zapisujcie kartki po obu stronach.
  • Kanapki do szkoły pakujcie w pojemniki wielokrotnego użytku, a zamiast jednorazowych butelek lepiej sprawdzi się bidon.
  • Jako worki na śmieci wykorzystujcie stare reklamówki.
  • Kupujcie nowe rzeczy dopiero wtedy, kiedy starych nie da się już naprawić lub są zużyte.

Sposoby na naukę ekonawyków poza domem:

  • Tłumaczcie dzieciom, że otaczająca nas przyroda to dom dla zwierząt i roślin, uczcie ich nazw, tego, co lubią jeść, jak się zachowują oraz gdzie mieszkają. Przy każdej możliwej okazji przyglądajcie się roślinom i zwierzętom.
  • Wyjaśnijcie, że na łonie przyrody nie wolno hałasować i śmiecić. Nie należy również zanieczyszczać wody.
  • Aktywnie spędzajcie czas wolny – jak najczęściej wybierajcie się na wycieczki do lasu, piesze lub rowerowe – bez samochodu.
  • Okazujcie troskę zwierzętom. Na przykład zimą, gdy ptakom brakuje pożywienia, możecie zawiesić na balkonie czy w parku karmnik. Pamiętajcie o umieszczeniu w nim odpowiedniej paszy, przeznaczonej specjalnie dla ptaków. Możecie zbudować także hotel dla owadów.

Jak być eko? My już wiemy …..

Co dzień korzystamy z energii elektrycznej i wody, wyrzucamy śmieci i używamy samochodów. Robimy to, nie zastanawiając się gdzie trafiają odpady z naszego domu, a prąd w gniazdku i wodę w kranie traktujemy jak coś zupełnie naturalnego i niewyczerpalnego. Coraz częściej obserwujemy jednak anomalie pogodowe, zmiany klimatu i stale podnoszącą się średnią temperaturę roczną w każdej strefie klimatycznej, a także rosnące zanieczyszczenie powietrza w miastach. Nadszedł czas abyśmy zrozumieli, że to od naszych codziennych zachowań zależy jakość środowiska w najbliższym otoczeniu, zdrowie i przyszłość naszych dzieci, a także losy Ziemi. A przecież bycie „eko” wcale nie jest trudne. Wystarczy kilka podstawowych zasad, aby zadbać o środowisko naturalne.

  1. Oszczędzaj prąd
  2. Woda na wagę złota
  3. Segreguj odpady
  4. Daj odpadom drugie życie
  5. Piechotą ekologicznie i zdrowo
  6. Ekologiczne gotowanie
  7. Ciepło, cieplej, za ciepło

Powiązane wpisy

Prelekcja ekologiczna nt bioróżnorodności w naszym mieście.
  Dzieci z grup: IV, V i VI wzięły udział w edukacyjnej prelekcji o bioróżnorodności w naszym mieście, podczas której dowiedziały się, jak ważna jest…
Czytaj więcej
Stokrotki zakładają hodowle roślin
Założenie hodowali szczypiorku i rzeżuchy przez Stokrotki. Dzieci będą obserwować wzrost posadzonych roślin, a gdy urosną spożywać dla zdrowia.
Czytaj więcej
Wiosna u Kotków
Starszaki z grupy V „Kotki” cały tydzień przygotowywały się na powitanie wiosny. Zabawy z nowo poznaną literką „P,p” przybliżyły nam poznanie ptaków powracających po długiej…
Czytaj więcej
Sadzenie forsycji
Dzieci z grupy „Motylki” wraz z paniami postanowiły też posadzić w ogrodzie przedszkolnym krzak forsycji. Chętne przedszkolaki pomagały w wykopaniu odpowiedniego dołka i wsadzenie do…
Czytaj więcej
Sadzenie cebulek
W ubiegłym tygodniu „Motylki” sadziły do plastikowych pojemników swoje własne cebulki. Nasypywały ziemię, wsadzały do niej cebulki i podlewały. Na koniec każde dziecko ozdobiło swój…
Czytaj więcej
W naszym ogródeczku
W ostatnim czasie Motylki wraz ze swoimi paniami wykonywały prace porządkowe w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci wyposażone w gumowe rękawiczki, łopatki i grabki przekopywały ziemię, grabiły…
Czytaj więcej
Przejdź do treści