Bajki Pomagajki

20 października 2024

„Bajki Pomagajki” – ogólnopolski projekt edukacyjno-czytelniczy 

koordynator w naszym przedszkolu: mgr Monika Zelek

rok szkolny 2024/2025

 

„Czy słyszeliście od dziecka, że boi się owadów, zwierząt, a może ciemności? Czy zauważyliście, że jest agresywne, nie radzi sobie z rozwiązywaniem konfliktów rówieśniczych? Czasem prosty komunikat, namowy, zapewnianie, że wszystko będzie dobrze po prostu nie wystarczą. I wtedy z pomocą mogą przyjść bajki – pomagajki, czyli wszystkim dobrze znane bajki terapeutyczne. Są to niezwykłe historie dotyczące konkretnych problemów, emocji z którymi dzieci niejednokrotnie się borykają. Nie są zakończone morałem, ale młodzi słuchacze takich bajek mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną sytuację, pozostając w bezpiecznym miejscu blisko nauczyciela, opiekuna czy rodzica. Bajka – pomagajka oswaja z emocjami i problemami bohaterów, a co ważniejsze zawiera wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w danej sytuacji. Oczywiście nie każda bajka terapeutyczna pomoże zawsze i każdemu dziecku. Do jednego trafi, a do drugiego nie. To naturalne. Jednak, jeśli tak się stanie, działanie takiej bajki może być naprawdę znaczące i – co chyba najważniejsze – efektywne. Dlatego warto je czytać mimo wszystko.”

 

Autorzy projektu: Sylwia Skirzewska, Małgorzata Szczepaniak – nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Cel główny: Głównym celem bajkoterapii jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka.

Cele szczegółowe:

  • budowanie wiary we własne umiejętności,
  • kształtowanie poczucia pewności siebie,
  • oswojenie z sytuacjami, osobami, zwierzętami i przedmiotami wywołującymi lęki,
  • kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu,
  • dostrzeganie odmienności i jej akceptacja,
  • rozwijanie umiejętności doceniania wzajemnej pomocy,
  • współpracy w grupie,
  • budowanie pozytywnej samooceny dziecka,
  • nabywanie umiejętności rozpoznawania podstawowych emocji tj.: radość, lęk, smutek, złość, zaskoczenie,
  • nabywanie umiejętności nazywania przeżywanych przez dzieci emocji podstawowych i wyjaśnienie, dlaczego czuje się w taki, a nie inny sposób,
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych dla dziecka,
  • redukcja niepożądanych stanów psychicznych,
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
  • dostrzeganie wartości przyjaźni w życiu człowieka.

 

 

W miesiącu wrześniu dzieci zostały zapoznane z bajką „Kocica Złośnica – lęk przed przedszkolem”, natomiast w październiku z bajką „Lęk przed ciemnością – jak Czarnouszek przestał się bać ciemności”.

Related Posts

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kolorowe uczucia Gucia”
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kolorowe Uczucia Gucia” 2024/2025 Realizacja: GRUPA IV „Motylki” Koordynator w naszym przedszkolu: mgr Ewelina Smagacz „PROJEKT KOLOROWE UCZUCIA GUCIA” jest odpowiedzią na…
Read More
,,Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY”
,,Z KICIĄ KOCIĄ MALUCHY ZMIENIAJĄ SIĘ W ZUCHY” Udział w III edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego realizowanego w roku szkolnym 2024/2025 Realizacja: Gr IV „Motylki” Ideą…
Read More
Ja i moje dziecięce emocje
Program zajęć z zakresu edukacji społeczno-emocjonalnej „JA I MOJE DZIECIĘCE EMOCJE”  realizowany jest w roku szkolnym 2023/2024.  Składa się z cyklu zajęć realizowanych w grupie…
Read More
Gramy Zmysłami – II Edycja
Już po raz kolejny grupa III Biedronki w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym  „Gramy Zmysłami”. Głównym celem Projektu  jest innowacyjne i…
Read More
Magiczna Moc Bajek – II Edycja
Grupa  III „Biedronki” w roku szkolnym 2023/2024 po raz drugi bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli – Bajkowa podróż do…
Read More
Skip to content