NIE BIJ mnie, KOCHAJ mnie.

30 września 2022

NIE BIJ mnie, KOCHAJ mnie. 
Akcja Ośrodka Interwencji Kryzysowej  w Tarnowie

Przemoc wobec dzieci nie jest zjawiskiem marginalnym. Dotyczy zarówno nadużyć fizycznych, jak i psychicznego znęcania nad najmłodszymi. Dlatego Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy po raz kolejny organizuje społeczną akcję, która ma uwrażliwiać na ten problem. Każdy może się dołączyć!
Skaleczone, zabandażowane, z naklejonymi plastrami. Takie pluszowe misie pod koniec września pojawią się w różnych punktach Tarnowa. Mają zwracać uwagę przechodniów na różnego rodzaju rany, jakich doznają dzieci w wyniku przemocy. Bo chociaż od lat dużo mówi się o tym zjawisku, to liczba przypadków maltretowania najmłodszych nie maleje.

W ramach akcji Uczniowie
Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie  

przekazali zebrane MISIE do naszego przedszkola.

To wynika po części z frustracji dorosłych. Szybkie tempo życia, zmartwienia, problemy gospodarcze generują stres. A nie wszyscy potrafią sobie z tymi emocjami radzić, a nawet o nich rozmawiać. Pojawiają się zachowania ryzykowne, jak uzależnienia od używek, a nawet zachowania agresywne. Niewielu dorosłych ma też świadomość, że przemoc to nie tylko bicie, ale także znęcanie psychiczne, czy nawet lekceważenie i zaniedbanie. Tu siniaków nie widać, ale rany zostają.
tłumaczy Dorota Bogusz, dyrektorka Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.

I właśnie uwrażliwianiu na krzywdę najmłodszych ma służyć akcja pod hasłem „Nie bij mnie, kochaj mnie”, która zostanie przeprowadzona w Tarnowie 30 września. W tym dniu pracownicy Ośrodka wraz z młodzieżą tarnowskich szkół będą w różnych punktach miasta zostawiać pluszowe misie z bandażami. Każdy miś będzie miał też papierową fiszkę z hasłem akcji. Wszystko po to, by dać do myślenia, skłonić do działania, albo dodać otuchy, jeżeli trafi w ręce dziecka dotkniętego przemocą. Jednocześnie akcja ma zachęcać do szukania fachowej pomocy. Specjaliści przekonują, że to żaden wstyd sięgnąć po wsparcie psychologa czy psychiatry.

Powiązane wpisy

Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie
Dnia 2 kwietnia nasze przedszkole aktywnie włączyło się w obchody Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie. Celem tego wyjątkowego dnia było zwiększenie wiedzy dzieci na temat…
Czytaj więcej
Aktywne popołudnie u Biedronek
Zabawy na świeżym powietrzu jest dla dzieci nie tylko przyjemnością, ale również ważnym elementem zdrowego rozwoju. Aktywne spędzanie czasu w ogrodzie sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu kostno-mięśniowego, co wpływa na wytrzymałość i siłę…
Czytaj więcej
Dzień Świadomości Autyzmu u Stokrotek
Dzień Świadomości Autyzmu u Stokrotek. Dnia 2 kwietnia najmłodsze dzieci uczyły się tolerancji i szacunku dla osób z autyzmem. Solidaryzujemy się z osobami z autyzmem.
Czytaj więcej
Pyszne i zdrowe kolorowe kanapki
Dzieci z grupy Stokrotki przygotowały kanapki. Samodzielnie do spożycia dobierały składniki z użyciem masła, sera, pomidorów, ogórków, papryki, rzodkiewki, szczypiorku i innych zdrowych produktów. Wykonanie…
Czytaj więcej
Kotki w ogrodzie przedszkolnym
Wspólne spędzanie czasu, zwłaszcza poprzez zabawę i aktywność fizyczną, odgrywa kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym dzieci. Wpływa także na ich dobrostan psychiczny, wywołując…
Czytaj więcej
Prelekcja ekologiczna nt bioróżnorodności w naszym mieście.
  Dzieci z grup: IV, V i VI wzięły udział w edukacyjnej prelekcji o bioróżnorodności w naszym mieście, podczas której dowiedziały się, jak ważna jest…
Czytaj więcej
Przejdź do treści